AYTO ÜYELERİNİ 10 ÜLKEDEN İŞ İNSANLARI İLE BULUŞTURDU 20.11.2023

Aydın Ticaret Odası’nın yürütücüsü olduğu Güneydoğu Asya Birliği Üye Ülkeleri (ASEAN) ile Türkiye Arasında İş Diyaloğu Platformu Kurulması Projesi kapsamında, Endonezya, Malezya, Singapur, Tayland, Vietnam, Filipinler, Myanmar, Brunei, Kamboçya ve Laos olmak üzere 10 ülkeden ilgili kurum/kuruluş ve özel sektör temsilcileri AYTO’ya heyet ziyareti gerçekleştirdi.  AYTO Vali Erol Ayyıldız Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Aydın Ticaret Odası Meclis Başkanı Coşkun Cerit “Aydın’ın en büyük meslek örgütü olan odamız, köklü geçmişiyle 119 yıldır Aydın’ın ticari, ekonomik ve sosyal hayatının nabzını tutmaktadır. Odamız, üst kuruluşumuz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin üyesi olduğu Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu’nca düzenlenen 9. Yerel Oda Ödülleri Yarışması’nda üyelerine yönelik çalışmaları ile en başarılı oda seçilmiştir. Kentimiz tarım ürünleri başta olmak üzere, maden ürünleri ve tarım makine imalatı, yenilebilir enerji kaynakları ile dış ticarette önemli fırsatlar oluşturmaktadır. Gıda sektörü için AB tescilli olan Aydın İncirimiz, zeytin ve zeytinyağımızın üretim ve ihracatı ile şehrimize ve ülkemize büyük katma değer sağlamaktayız. Aynı zamanda tarım makinalarımız, maden ürünlerimiz, otomotiv yedek parçaları imalatı, ilimizin ihracatında önemli yer tutmaktadır. Bir turizm merkezi olan kentimiz 29 antik kente, Kuşadası ve Didim gibi eşsiz sahillere, hizmet kalitesiyle öne çıkan konaklama tesislerine sahiptir. Toplantının sizlerle aramızda karşılıklı ticareti geliştirmenin yanı sıra kültürel bağlarımızı da güçlendireceğine inancım tamdır. Bu vesile ile projede emeği geçen üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Odalarımızın temsilcilerine ve ASEAN sekretaryasına teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi. Toplantıya AYTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün Evran,  AYTO Yönetim Kurulu Belgin Çekmen Altay, AYTO Meclis Üyesi Ümit Kundakçı ve AYTO Genel Sekreteri İlknur Kahraman, yabancı iş insanları katıldı. Toplantıda açılış konuşmalarının ardından AYTO personeli Belgin Kadıoğlu tarafından Aydın ekonomisi, Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Genel Müdürlüğü Uluslararası Ticaret Uzmanı Christianto Tonggo tarafından ise ASEAN Bölge Ekonomisi sunumu gerçekleştirildi.

AYTO ÜYELERİ B2B İŞ GÖRÜŞMELERİ İLE ASEAN ÜLKELERİNDEN FİRMALAR İLE BULUŞTU

Toplantı sonrasında yurtdışı ticaret hacmini arttırmak, yeni iş birlikleri kurmak amacıyla AYTO üyeleri ile gıda, tarım, otomotiv, enerji, yapı malzemeleri ve ticaret gibi sektörlerde faaliyet gösteren farklı ülkelerde kurulu 16 önemli şirketin üst düzey temsilcilerinin katıldığı, 33 farklı B2B iş görüşmesi gerçekleştirildi. Görüşmeler sonrasında AYTO Üyelerinden alınan geri dönütlerde B2B görüşmelerinin yarısından fazlasının olumlu geçtiği ve ihracat ve işbirliği adımlarının atıldığı kaydedildi.

Gerçekleştirilen program ve B2B iş görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulunan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, “Brunei Darussalam, Kamboçya, Endonezya, Laos, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam ve Malezya’dan gelen iş insanları ile Üyelerimizi bir araya getirdik. B2B görüşmeler ile iş bağlantılarının yapılmış olması en büyük mutluluk. Aydının dış ticaretini arttırmaya devam… AYTO Üyelerinin Güneydoğu Asya ülkeleriyle olan karşılıklı ilişkilerinin geliştirilmesi ve ticari köprülerin kurulması adına bu projeyi ve çıktılarını oldukça önemli buluyoruz” dedi.

B2B Görüşmelerinin ardından Aydın’da firma ziyaretleri gerçekleştiren heyet, AYTO tarafından organize edilen kültür turları kapsamında Aydın Arkeoloji Müzesi, AYTO Kültür Evi, Cihanoğlu Camii, Tralles Antik Kenti’ne ziyarette bulundular.