AYTO’DAN SİGORTACILIK SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ 01.08.2022

Aydın Ticaret Odası 12. Meslek Komitesi sigortacılık sektöründe yaşanan sorunları değerlendirdi. Komite çalışmaları ve kararları neticesinde sektörde zorunlu trafik sigortalarında yaşanan mağduriyetleri kaleme alan AYTO Meclis Üyesi Ziya YENİEV, TOBB Sigorta Acenteleri Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Murat ÇAY, AYTO 12. Meslek Komitesi Başkanı Ayhan TORAL ve Aydın Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Özgür ARICI açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

AYTO Meclis Üyesi Ziya YENİEV: “GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAYAN SOSYAL YIKIMLARA YOL AÇACAK”

“Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Genel Şartlarında sigorta priminin ne şekilde tahsil edileceğinin açıkça belirtilmesine rağmen, sigorta şirketlerinin son zamanlarda zorunlu trafik sigortası yapılırken sırf poliçe tanzim etmemek adına ödeme seçeneklerini sınırlandırarak vatandaşın ekonomik satın alma özgürlüğünü kısıtlamaları hem etik değil hem de kanunlara aykırıdır. Bu durum hem sigorta acentelerini ekonomik olarak etkileyecek hem de trafikte sigortasız dolaşan araç sayısının artmasına sebep olacaktır. Trafikte sigortasız dolaşan araçların karışacağı kazalar sebebiyle telafi edilemeyecek maddi mağduriyetler, yaralanmalar ve can kayıpları ortaya çıkacak hem de sosyal yıkımlara yol açacaktır”

TOBB Aydın İli SAİK Üyesi  Murat ÇAY:  “KALICI ÇÖZÜM HAVUZ SİSTEMİNE DAHİL EDİLSİN”

“Komitemiz ayrıca uzun vadede sorunun tamamen çözülmesi ve gündemden düşmesi adına DASK havuz sistemi, Riskli sigortalar havuzu sistemi ve TARSİM havuz sistemi gibi konularda tecrübe kazanmış olan kamunun, kaos haline gelen trafik sigortasının da tamamının havuz sistemine dahil edilerek kar/zarar maliyetlerinin havuz sistemi üzerinden yapılarak, Sigorta şirketlerinden bu yükün alınarak, acenteler gibi onlarında komisyon alarak Sistemin kökünden çözülmesi gerekmektedir.”

AYTO 12.Grup Sigortacılık Komitesi’yle bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunarak konuyla ilgili şunları kaydetti:

AYTO 12. Meslek Komitesi Başkanı Ayhan TORAL :  “Son günlerde sektörde faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin özellikle Zorunlu Trafik sigortası teminatlarının %100 arttığı Temmuz ayı itibariyle hasar maliyetlerindeki ön görülemeyen maliyet artışları sebebiyle Sigorta Şirketlerinin Zorunlu Trafik Sigortasını tanzim etmekten kaçındıklarını poliçe kesmemek için türlü türlü bahaneler ürettiklerini duymakta ve görmekteyiz. Özellikle şehrimiz ekonomisinin bel kemiğini oluşturan turizmde, ulaştırma ve nakliyat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerimizi, en önemlisi vatandaşlarımızı ilgilendiren bu sorunun çözülmesi büyük önem arz etmektedir. Bu durum ayrıca sigorta acentelerimizi doğrudan etkilemekte olup acentelerle sigortalıları karşı karşıya getirmiş, acenteleri neredeyse poliçe kesemez duruma düşürmüştür.”

Aydın Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Özgür ARICI : “SEDDK ACİLEN YAPTIRIM UYGULAMALI”

“Bu konunun çözümü ile ilgili 12.Grup sigortacılık meslek komitemiz ve Derneğimiz yönetim kurulu olarak acilen toplanmış ve sorunun çözülmesi ile ilgili olarak konunun muhatapları ile irtibata geçme kararı almışlardır. Zorunlu trafik sigortasının acente üretimlerinde önemli bir paya sahip olduğunun altını çizen Dernek ve Komite yönetimi olarak Trafik sigortası lisansı bulunan sigorta şirketlerinin biran önce trafik sigortalarının kesilmesine imkan sağlamaları gerektiğini, yapmak istemiyorsa da 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nda açıkça belirtildiği üzere SEDDK (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından yaptırım uygulanmasının doğru olacağını dile getirmişlerdir.”