GURURLA, İNANÇLA AYTO 118 YAŞINDA 09.04.2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan ÜLKEN, Aydın Ticaret Odası’nın kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

“Düne Vefa, Yarına Umut”

Aydın Ticaret Odası’nın asırlık bir çınar gibi 118 yıldır faaliyetini sürdürerek üyelerine, bölgeye ve ülkeye faydalı olmak için emek verdiğini dile getiren TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan ÜLKEN, “Covid-19 pandemi sürecinin negatif etkilerinin hala sürmesi, Rusya ve Ukrayna savaşı gibi piyasa şartlarını ve sektörleri olumsuz etkileyen durumlardan dolayı Üyelerimiz ve faaliyet gösterdikleri sektörlerin zor durumda olduğu bir dönemdeyiz ancak bugün güzel bir günü, Odamızın kuruluş yıl dönümünü anıyoruz.İnşallah törenlerle, etkinliklerle kutlayacağımız günler de gelecek. Aydın İli, tarihi, geçmişi ve bereketli toprakları ile Anadolu’da her dönem ticaretin önemli merkezlerinden biri olmuştur. İlk Odalar Kanunu’nun çıkarıldığı tarih olması hasebiyle 1926 yılı Türkiye’de birçok Oda’nın kuruluş tarihi olarak kabul edildiği bilinmektedir ancak 18. yüzyılda İzmir, Denizli, Manisa, Muğla’dan oluşan geniş bir bölgenin eyalet merkezi olarak ticarete yön veren bir kentin ticaret odasının 1926 yılında kurulması akla mantığa yatkın bir durum değildi.   Bu düşünceden yola çıkarak AYTO Yönetim Kurulu olarak yönetime geldiğimiz ilk dönemde devlet arşivlerinde yaptığımız araştırma sonucunda Odamızın 1904 yılındaki Aydın Vilayet Salnamelerinde bulunan kuruluş belgelerine ulaştık. 2016 yılında AYTO Meclisi’nde Odamızın kuruluş tarihini 1904 olarak onayladık ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne tescil ettirdik. Gün ile ilgili net bir tarih olmadığı için Aydın’ın rakamsal sembolü olan 09’u sembolik kuruluş günümüz olarak kabul etmekteyiz.

“Geçmişten Geleceğe Uzanan Köprü”

Aydınımız, binlerce yıl önce Büyük Menderes Irmağının suladığı bereketli topraklar üzerine kurulmuş doğanın kültürle kucaklaştığı bir kenttir. Tarım ve turizmin kenti olarak bilinen Aydın, ekonomik hayatın temelini oluşturan ticaret, sanayi, yenilenebilir enerji ve maden kaynakları ile öncü şehirlerden biridir.Kentin en büyük meslek örgütü olan Aydın Ticaret Odası, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan köklü geçmişiyle 118 yıldır Aydın’ın ticari, ekonomik ve sosyal hayatının nabzını tutmaktadır. Üye odaklı, demokratik, katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir hizmet anlayışı ile bölge ekonomisinin güçlenmesine öncülük eden AYTO, yürüttüğü ticaretten kültüre birçok proje ile kentte büyük kaynak sağlamaktadır. Ülkemizde Oda kaydı halen daha sadece ticari faaliyetlerin kayıt altına alınması, yasal bir zorunluluk olarak görülse de Odalarımız aslında iç ticaretin gelişimine katkı sunacak faaliyetlerden dış ticarete,mesleki eğitime, kentin kültürel ve yerel değerlerinin korunmasına birçok konuya temas eden önemli kuruluşlardır. Aydın’ın en köklü kurumlarından biri olan asırlık çınarın yıl dönümü kutlu olsun”, dedi.

09.04.1904 - 09.04.2022∞ #AYTO

#ayto #aydınticaretodası #118.yıl

#ASIRLIKÇINAR