MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İÇ PAZAR DARALIYOR, MALİYETLER CEP YAKIYOR 24.02.2022

Mobilya sektöründe meydana gelen hammadde sıkıntısı ve fiyat artışları hakkında değerlendirmelerde bulunan Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şenol BAKIŞ açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

       Piyasalarda hissedilen istikrarsızlık ortamı ve pandemi ile başlayan sorunlarla birlikte  2022’de de kendini hissettiren  mobilya hammaddesi bulunamama sıkıntısı  ve fahiş fiyat artışlarının devam ediyor olması, sektörümüzü zora sokmakta ve dolayısıyla bu olumsuzluklar maliyetlere ve perakende fiyatlara yansımaktadır. Gerek üretici gerekse satıcı firmalar döviz kurlarının normalleşmesine rağmen ürünlerine gelen fiyat artışlarını engelleyememekteler. Sunta, mdf, kereste ,sünger , aksesuar ve kumaşta inanılmaz bir fiyat artışı yaşıyoruz. Son zamanlarda mobilya üretimi ve koltukların tasarımlarında metal, cam, ayna ve profil kullanımı epeyce yaygınlaşmıştır. Bu malzemelerin de fiyat artışlarından etkilenmesi ürün fiyatlarını artırmıştır. Art arda gelen zamlar esnaf ve üreticimizi bıktırmıştır. Örnek vermek gerekirse, metale gelen %300’e varan zam, döşemelik kumaşlara gelen ortalama %50 zam ile birlikte Sünger m3 fiyatlarında Kasım ayına göre %100 fiyat sıçraması olmuştur. Aralık ayına göre ağaç m3 fiyatı yaklaşık %50 artmıştır.  İhracat olduğu için sunta ve mdf fiyatları da artmaya devam ediyor ( 1 tabaka suntalem beyaz 460 TL’den 525 TL’ye – 1 tabaka mdf 475 TL’den 723 TL’ye ulaşmış, cam m2 fiyatları %400 gibi büyük bir artış göstermiştir). Tüm bu artışlar olmasına rağmen esas işletmelerimizi kaygılandıran Mart ayında zamların devam edeceği yönündedir. Aslına bakarsanız enflasyonun olduğu yerde zamlar olacaktır ama bu kadar sık olması, öngörülememesi ve bir yerde duracağa benzememesi alım satım yaparken ticaretimizi zarara uğratmaktadır. Çözüm olarak devletimizden acilen bu konuda destek bekliyor, fiyat artışlarının nedenlerinin araştırılmasını talep ederken mobilyanın hammadde olarak değil, mamül olarak ihracatının yapılmasını talep ediyoruz.

Yukarıda belirttiğimiz hammadde fiyat artışlarının yanında, 2022 başında gerçekleşen yüksek elektrik zamları bizleri kara kara düşündürüyor. Eskiden işletme maliyetlerimizin içerisinde kira artışları önemli bir pay oluştururken şu anda işletmelerimizin elektrik fatura tutarları, toplam maliyetlerin içinde kira ücretlerini geçmektedir. Bu konuda işletmelerimiz acilen desteklenmeli, elektrik tutarlarında indirime gidilmelidir.

       Piyasaların nakit sıkışıklığı,  çek-senet gibi ödeme araçlarının itibar kaybı ve toptancılar tarafından tercih edilmemesi de yurtiçi alım ve satışları zorlaştırmaktadır. Birçok firmamız özkaynaklarına dönmesine rağmen, yüksek cirolu çalışan firmalarımızın ve kırsal kesimden alışveriş yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanmaktadırlar.  Vatandaşlarımızın yerel firmalarda sezondan sezona ya da mahsülden mahsüle ticaret talebi devam etmektedir. Günümüz koşullarında bu şekilde ticaret de bitme noktasına gelmiş ve vatandaşlarımız alışverişlerinde zorlanmaktadır, haliyle fiyat artışlarından dolayı cirolar yükselse bile satış adetleri düşme eğilimindedir.  Bunun için bankaların devreye girerek uzun vadeli ve düşük faizli kredi imkanları oluşturmaları gerekmektedir. Aksi takdirde burada da uzun vadeli sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Aslında bu yurtdışında da olduğu gibi reel gerçekçi bir çözümlemedir. Eşya almak isteyenlere uzun vadeli, düşük faizli krediler cazip hale getirilmeli, böylece alışverişlerin devamlılığı ve firmaların ayakta kalması sağlanmalıdır.

      Gözlemlediğimiz ana sorunlardan biri de ticari hayatımızda bazı mevzuatlar değişmelidir. Herkes kolayca Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurabilmeli ancak bu sürecin vatandaşlarımız açısından da bir sorumluluğu olmalıdır. İşleyiş konusunda değişiklik yapılmalıdır. En azından başvurularda bir teminat yatırılmalı, tüketici ile esnaf devamlı karşı karşıya gelmemelidir. Sektörü bilen bilirkişiler çözüm mercii olarak devreye girmelidir ya da Avrupa’da olduğu gibi sigortalama sistemi devreye alınarak mal teslimatı yapılmalı, buradan doğacak maliyet belli bir süre devlet tarafından teşvik edilmeli ki müşterilerin bir zarar doğduğunda sigorta şirketleri ile görüşerek daha iyi hizmet almaları sağlanmalıdır. Tüm bunların yanı sıra pandemi koşulları ve ihracata yönelik çalışmalardan kaynaklı teslimat sürelerimiz uzamıştır. Bazı durumlarda 40 ile 60 güne ulaşmaktadır. Alışveriş yapacaklar için bu bilgiyi değerli üyelerimiz ve müşterilerimize aktarmayı bir borç bilirim.

BAKIŞ: “AYDIN İLİMİZİN MOBİLYA SEKTÖRÜNDE DE MARKA KENT OLACAĞINA İNANIYORUM”

        Gelişen ve değişen tüketici ihtiyaçlarına göre firmalarımıza e- ticaret yapabilmelerine yönelik teşvikler verilmeli, e-ticaret sağlayıcıların komisyon oranlarının daha makül seviyelere indirilmesi sağlanırken yerel firmaların da daha rekabet edebilir seviyeye gelmesi için ülke genelinde eğitimler yapılmalıdır. Yanı sıra sektörümüzde tasarımlı ürünler ve yerel marka bilinci her geçen gün artmaktadır. Dünya ile rekabet edebilme adına bu alanlarda da destekler bekliyoruz. İller bazında olsun, okullar bazında olsun çeşitli yarışmalarla çocuklarımızın sektöre olan ilgisi geliştirilmelidir. Sektörel farkındalık oluşması için çeşitli tasarım yarışmaları düzenlenmelidir. Mobilyada kullanılan ürünlerde sağlığa zararlı ürünlerin kullanılmaması teşvik edilmeli, bunlarla ilgili eğitim çalışmaları ve AR-GE faaliyetleri yürütülmelidir.

      Mobilyanın ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artmaktadır. Buradan hareketle ilimizin bu pastadan alması gereken pay kamu özel sektör işbirliği ile artırılmalıdır. İlimizde bir mobilya şehri kurulma hayali gerçekleştirildiğinde, Aydın ili mobilya konusunda gerek üretim gerek satış anlamında durumu lehine çevirmiş olacaktır. Bir mobilya şehri içerisinde Aydın’ a yakışır bir fuar merkezi olmalı, bu fuar merkezi hem evlilik fuarlarına hitap etmeli hem de diğer başlıca sektörlere ev sahipliği yapmalıdır. Böylece eski yıllardaki gibi komşu illerden ziyaretçi trafiği arttırılıp tüm sektörler için kazanımlara gidilmelidir. Böylece Aydın ilimiz bu alanda da Marka Kent olacaktır.