AYTO, “İNSANA YARAŞIR İŞ VE GELECEĞİMİZ İÇİN ÖNCE GÜVENLİK” DEDİ 26.07.2021

Aydın Ticaret Odası tarafından yürütülen, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen  “İnsana Yaraşır İş ve Geleceğimiz için Önce Güvenlik”  Projesi için AYTO M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU Konferans Salonunda proje açılış toplantısı gerçekleştirildi, toplantı aynı zamanda çevirim içi olarak canlı yayın ile katılımcılar ile paylaşıldı.  Toplantıya Aydın Valisi Hüseyin AKSOY, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreya ERKAN, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA, Sosyal Güvenlik Kurumu Aydın İl Müdürü Zeynep YILMAZ, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Osman Selçuk ALDEMİR, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan ÜLKEN, Oda ve Borsa Temsilcileri, kurum ve kuruluş temsilcileri, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, Aydın Ticaret Odası’nın maden sektöründe faaliyet gösteren üyeleri katıldı.

Proje ile hedef sektörlerinden biri olan maden sektöründe;  uyumlu ve kapsayıcı stratejiler geliştirerek ve İş sağlığı ve güvenliği koşullarını geleneksel yöntemler yerine sanal gerçeklik ile ele alarak bu alanda yaşanan iş kazalarının ve can kayıplarının önlenmesine katkı sağlamak ve  Aydın’da maden sektöründe işverenlerde iş sağlığı kültürünün artırılmasına ve teknolojik araçların kullanımı ile iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesine katkı sağlamak ve Aydın’ı “En Güvenilir Marka Maden Kenti” haline getirmenin amançlandığı dile getirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan Ülken, iş güvenliğinin sadece bir kanuni zorunluluk değil bir insan hakları meselesi olduğunu kaydederek, "İş güvenliği, Türkiye’de işçi-işveren arasındaki iş barışı ve işçi-işverenin sınıfsal bir ayrımı değil, birlikte kazanma ve birlikte kazanma güdüsünün içerisinde mantıkla, bilimle hareket etmek adına çok önemli gelişmelerdir. İşçi ve işveren arasındaki bu iş barışının sağlanabilmesi, aynı zamanda iş güvenliğinin de farklığının oluşması ile de doğru orantılıdır. Bu projede en çok önemsediğimiz konu ise sanal gerçeklik uygulamasıdır. İşçi sanal gerçeklikle yaşayabileceği güvenlik tehlikelerini bizzat gerçeklik formatında görecek. Bunu işveren de görecek, işçi de görecek hepsinden daha önemlisi de işçilerin aileleri de görecek. Görecek ki işçinin evdeki eşi, çocukları işçi kardeşimize evden iş yerine giderken o bilinçle uğurlayacak" dedi.

"400 proje içerisinden birinci olduk"

Projenin Avrupa Birliği’ndeki 400 tane proje içerisinde yüzde 90 hibe oranı ile en yüksek finansman desteğini alan proje olduğunu kaydeden Ülken, "Madencilik sektörü Aydınımız için oldukça önemli bir sektör. Bu sektörün ihracatımızın yüzde 25’lik bölümüne tekabül ettiği dönemler oluyor. En son maden sektöründe 160 milyon dolar civarında Aydın’da ihracat yapmışız. Hem açık, hem de kapalı ocaklarımız var. Buralarda da doğal olarak risk var. Ama bilim, bunu engelleyebilmek yada minimize edebilmek adına var. Biz de bu bilime uygun hareket etmek istedik ve projemizi yazdık. Avrupa Birliği’nden 2 milyon TL Aydın ekonomimize bir hibe aldık. Aydınımıza hayırlı ve uğurlu olsun" diye konuşarak proje paydaşlarına ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

İş sağlığı ve güvenliğinin oldukça önem arz eden konuların başında geldiğini ifade eden Aydın Valisi Hüseyin AKSOY, "Madencilik sektörü de iş sağlığı ve güvenliği açısından en riskli olan sektörlerden bir tanesi. Madencilik sektöründe bir iş kazası meydana geldiğinde bunun sonuçları diğer sektörlere göre biraz daha ağır olabiliyor. Yaşamını kaybeden insanımız varsa sayıları çok olabiliyor. Aydın ili de özellikle madencilik sektöründe önemli bir potansiyele sahip olan bir il. Birçok madene ev sahipliği yapan ve şu anda birçok işletmede olan ocakları ile alanları ile bu sektörde yer alıyor. Bu boyutu ile baktığımızda Aydın ilinde bu projenin gerçekleştiriliyor olması, ilimizin bu alanda kendisini daha da geliştirmesine fırsat oluşturacak önemli bir proje. İş sağlığı ve güvenliği açısından bu projemizi önemsiyor ve bu çalışmalar sonrasında da Aydın’da madencilik sektöründe daha güvenli bir noktaya geleceğimize inanıyoruz. Temennimiz iş kazalarının olmadığı, daha güvenli bir çalışma ortamının oluşturulduğu bir durumu ortaya çıkartabilmek" ifadelerini kullandı.

İştirakçileri Maden Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü olan projenin açılış toplantısında Maden Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Kurultay Ahmet HALVAŞİ, projenin hedef grubu olan açık ocak/ yer üstü madenciliği sektöründe faaliyet gösteren öncelikle işverenler ve işçiler, işçilerin aileleri ve firmalarda çalışan İSG uzmanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçlendirmenin ve eğitimlerin önemine değinerek alandaki tecrübelerinden ve iş kazalarının önlenmesi için yapılması gerekenler hakkında paylaşımlarda bulundu.

Toplantıda konuşan T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Süreya ERKAN, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer UZUNKAYA, Aydın Ticaret Odası ve projede emeği geçen Yönetimden proje ekibine söz konusu proje ile sektöre ve iş sağlığı güvenliği alanlarına sağlayacakları katkı için teşekkürlerini iletti.