AYTO’DAN HEZARFEN AYDIN-MUĞLA PROJESİ’NE DESTEK 10.06.2021

Türk Patent Kurumunun KOBİ'lerde yenilikçi kültürün artırılmasına katkı sağlamak ve bu yenilikleri korumak için KOBİ'lerde fikri mülkiyet stratejisi oluşturmayı amaçlayan Hezarfen Projesi kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayelerinde Aydın-Muğla Projesi hayata geçiriliyor. Bu kapsamda  Hezarfen Aydın-Muğla Projesi Online Açılış Toplantısı ve Sınai Mülkiyet Hakları Semineri gerçekleştirildi. Aydın ve Muğla Valiliklerinin ev sahipliğinde düzenlenen proje açılış toplantısı  Aydın Valisi Sayın Hüseyin AKSOY, Muğla Valisi Sayın Orhan TAVLI, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN, GEKA Genel Sekreteri Özgür AKDOĞAN, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün EVRAN,  Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus ŞAHİN, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa ERCAN’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

REKABET GÜCÜNÜ ARTIRMAK İSTEYEN KOBİLER İÇİN

Toplantıda konuşan Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ergün EVRAN, “Sınai mülkiyet kavramı dendiğinde ülke olarak Kanun gereği marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürün adlarına ilişkin hakların korunması ile bu sayede teknolojik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Ekonomide, sektörde rekabet edebilmek, görünür olabilmek demek  çağımızda başarılı bir inovasyoncu, girişimci olmak, gerek teknolojiyi takip ederek gerekse yeni gelişmelere ayak uydurarak müşterinin beklentilerine cevap veren iyi bir marka olmak demek. Bu anlamda karşımıza ürünümüzü tanımlayan ve standartlarını da koruyan bu kavramlar ortaya çıkıyor. Fakat artık biz işin kavram kısmında değil, uygulama kısmındayız. Bölgemizden ve ilimizden örnek vermek gerekirse Aydın İncirimizin, Odamızca Türkiye’de ve AB’de Coğrafi İşaret Tescilinin alınması ürünün ülke ve dünya çapında tanıtımına ve ihracatına olumlu katkılarda bulunmuştur.

Proje faaliyetlerinin KOBİlerde sınai mülkiyet hakları ve süreçleri hakkında farkındalık sağlayacağı ve iyi uygulamaların paylaşımı ile rekabet güçlerini arttırmaya teşvik edeceği kanaatindeyim. Bu kapsamda Aydın Ticaret Odası olarak gerekli bilgi ve görüş paylaşımlarına her zaman açığız. Başta Bakanlığımız, Aydın Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, Muğla Valimiz Orhan TAVLI, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanımız Prof. Dr. Habip ASAN, kurum yetkilileri ve GEKA olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyor, Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve şahsım adına herkese saygılar sunuyorum.”

KOBİLERE BİREBİR DANIŞMANLIK

Toplantıda proje süresince Aydın ve Muğla illerinde birçok KOBİ’ye marka ve patent süreçleri hakkında birebir  danışmanlık verileceği  belirtilirken, bu kapsamda  Türk Patent ve Marka Kurumu, GEKA, Aydın Ticaret Odası, Aydın Sanayi Odası, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası arasında “Hezarfen Projesinin Aydın ve Muğla İllerinde Faaliyet Gösteren KOBİlere Uygulanmasına Dair İşbirliği Protokolü” imza töreni gerçekleştirildi.