AYTO BAŞKANI, BLOOMBERGHT “GÜNDEN KALANLAR” PROGRAMINDA 11.02.2021

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Odamız Başkanı Hakan ÜLKEN, Bloomberght’de yayınlanan, Gözde ÖZKÖSEOĞLU’nun sunduğu salgın süreci ve sonrası ekononomi, reel sektör, bölgesel çözüm, beklenti ve hedeflerin konuşulduğu “Günden Kalanlar” programına bağlanarak AYTO üyelerinin sorunları, acil destek beklentileri ve Aydın’ın ihtiyacı olan kamu yatırımları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sektörler hakkında değerlendirmede bulunan ÜLKEN, “Yaklaşık bir yıldır pandemiyle bütün dünya gibi biz de hem ülke hem de il olarak boğuşuyoruz. Pandeminin ilk başında ağırlıklı olarak kredi bazlı destekler reel sektöre verilmeye çalışıldı. Süreç uzadıkça bu kredilerin geri dönüşleri de geldi. Ağırlıklı olarak Ekim ayından itibaren kredilerin geri dönüşleri başladı. Maalesef bu süre içerisinde işlerde bir düzelme olmadığından dolayı olumsuz etkilenen üyelerimiz bu kredileri ödemekte zorlanıyorlar. Artı gelir de elde edemediklerinden dolayı şu an artık daha çok doğrudan nakdi desteklere ihtiyaç duyar hale geldiler. Son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız özellikle kafe-restoran sektörüyle ilgili bir paket açıklamıştı. İki gün önce Resmi Gazete’de bu paket yayınlandı. Orada bahsi geçen sektör dışında bu nakdi desteğe çok daha fazla ihtiyaç duyan diğer sektörler mevcut. Ağırlıklı olarak hizmet sektörü çok etkilendi. Mart ayından itibaren hiç açılmadan aralıksız kapalı olan özel yurtlar var. Bunların yüzde 50’den fazlası kirayla işlerini yürütüyorlar. Kiraları ödemekte çok zorlanmaya başladılar. Doğal olarak spor salonlarından kırtasiyelere varıncaya kadar yine aynı şekilde öğrenci servisleri gibi birçok sektör maalesef çok kötü etkilenmiş durumda. Ağırlıklı olarak bu nakdi destekleri sektör devletten bekliyor.” dedi.

Küçük esnafa verilen kredilerde bir erteleme yapıldığını kaydeden Başkan ÜLKEN, Ticaret Odaları’na üye olan işletmeler için kredi ertelemesinin şu an söz konusu olmadığını dile getirerek tüm üyelerin hem kredilerde hem de vergi, SGK primi gibi daha önceden oluşmuş borçlarla ilgili faizsiz bir öteleme beklediğini belirtti.

“HAVAALANI VE TEKNOKENT AYDIN İÇİN ELZEM YATIRIMLAR”

Aydın ile ilgili bekledikleri yatırımlar hakkında da açıklamalarda bulunan ÜLKEN, “Son 15 yıldır beklediğimiz bazı kamu yatırımları var. Kamu maliyetinin çok da dengeli olmadığı bir dönemde bu yatırımların hızlı bir şekilde oluşmasını beklemek çok da realist olmaz. Ancak netice itibariyle bu işin inişi olduğu gibi çıkışı da gerçekleşecek. O döneme hazır olmak adına biz oda olarak da tüm projelerimizi fizibilite anlamında hazırladık. Kalkınma Ajansı’na verilen özellikle havaalanı ile ilgili fizibilite raporunu da tamamlıyoruz. Özellikle Aydın’daki her şeyi hazır olan sadece pisti uzatılarak yolcu trafiğine açılabilecek pozisyonda olan Çıldır Havalimanı’nın açılmasıyla ilgili kamu yatırımı beklentimiz söz konusu. Yine aynı şekildei Teknokent gibi bir yatırıma ihtiyacı var. Şu an konteynerler ile faaliyet gösteriyor. Orta ve yüksek teknoloji üretimi açısından Ülke ve kent ekonomisi için Teknokentler çok önemli. Aydın’a Teknokent yatırımı beklemede, havaalanı yatırımı beklemede. Bunun gibi birçok konu Aydın için elzem ve geç kalınmış yatırımlar. Bu yatırımlarla ilgili beklentilerimiz devam ediyor.” dedi.