AYTO OCAK AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI 01.02.2021

2021 yılının ilk Aydın Ticaret Odası Meclis Toplantısı, AYTO Meclis Başkanı Coşkun CERİT başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.  Toplantıda AYTO Meclis Başkanı Coşkun CERİT  tarafından Aralık ayı ve Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar ele alındı.

Toplantıda konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve AYTO Başkanı Hakan ÜLKEN, ilerleyen günlerde AYTO üyelerinin salgın nedeniyle finansmana erişim sıkıntısı yaşamaları ihtimaline karşı hem yeni finansman hem de pandeminin başından bu yana süregelen krediler konusunda talepleri ve sorunları dinleyerek başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere ilgili mercilere iletmeye devam ettiklerine değinerek bu kapsamda il bazında bankalar ile teknik çalışmaları yürüttüklerine değindi. Yakın zamanda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından açıklanan lokanta, kafe gibi sektörlere destek açıklamasının detaylarının önümüzdeki günlerde açıklanacağını ve bu çerçevede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve ilgili makamlar ile görüşmelerin gerçekleştirilerek olabildiğince çok sektörün ve işletmenin kapsama alınması için görüşüldüğünü dile getirdi.

Yanı sıra AYTO olarak projeler üretmeye ve AYTO üyeleri için lobi faaliyetlerine hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayarak Meclis Üyelerini TOBB tarafından yurtdışında açılan ilk ‘Türkiye Ticaret Merkezi’ olma özelliği taşıyan, Birleşik Devletleri’nin (ABD) Şikago kentinde açılan Türkiye Ticaret Merkezi hakkında bilgilendirdi. Türkiye’den sanayici ve tacirlere, ABD’de şirket kurulmasından satış sonrası hizmetlere kadar her alanda “tek durak ofis” prensibiyle yardımcı olması amaçlanan merkezin ihracatta büyük kolaylık sağlayacağını dile getirdi.  Oda olarak, AYTO üyelerinin dış ticaret potansiyellerini geliştirmek adına birçok ülke ile dış ticaret toplantıları düzenlemeye devam ettiklerine değinerek yakın zamanda Afganistan Büyükelçiliği ile yapılan toplantı neticesinde, toplantıda belirtilen incir alım talepleri hakkında ilgili meslek komitelerinin bilgilendirildiğini söyledi.

Meclis Başkanı Coşkun CERİT başkanlığında AYTO Meclis üyeleri sektörlerine yönelik sorunlarını istişare etti. Toplantı sonunda, AYTO Meclis Başkanı Coşkun CERİT,  yeni yılın ilk meclis toplantısı vesilesiyle, 2020’den daha güzel bir yıl olması temennilerini iletti.