AYTO E-GÜNDEM 15.05.2024 15.05.2024

AYTO E-GÜNDEM

- Bugün Ankara’ da düzenlenecek olan TOBB 80. Genel Kurulu öncesi Yöresel Ürün Tanıtım Etkinliği’ nde Odamız Aydın tanıtım standı ile yer alacaktır.

- Bugün 13.30’ da Video Konferans ile düzenlenecek olan Yükseköğretim Kalite Kurulu toplantısına TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Odamız Başkanı Hakan ÜLKEN katılım sağlayacaktır.

 

TÜRKİYE GÜNDEMİ

1- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısına katılacak, ardından TOBB İkiz Kuleleri'nde düzenlenen TOBB Genel Kurulu'na iştirak edecek.

(TBMM/12.00/ANKARA/14.00)

2- AK Parti TBMM grup toplantısı yapılacak.
(11.45)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET
1- Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi Vizyon Belgesi ve Eylem Planı Tanıtım Töreni'ne katılacak.
(Ankara/10.00)
2​​​​- TBMM'den
- İYİ Parti ve Saadet Partisi grup toplantıları gerçekleştirilecek.
- Genel Kurulda, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifinin görüşmelerine devam edilecek.
- Plan ve Bütçe Komisyonunda, Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Kanunu Teklifi görüşülecek.
(TBMM/10.30/09.15/14.00/14.30)

EKONOMİ FİNANS
1- Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 80. Mali Genel Kurulu kapsamında düzenlenen Hizmet Şeref Belgesi Plaket Töreni'ne katılacak.
(Ankara/14.00)
2- TÜİK, mart ayı ücretli çalışan ve 2023 yılı aile ile doğum istatistiklerini açıklayacak.
(Ankara/10.00)

BUGÜN 1000 TL NE OLDU?

Borsa :      1000,00 TL

Dolar :       1001,30 TL

Euro  :       1000,40 TL

Altın  :        999,95 TL

DÜNYA DİPLOMASİ
1- Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile bir araya gelecek.
(Ankara)
2- İsrail’in Gazze Şeridi'ndeki saldırılarını karadan Refah kentine genişletmesi ve bölgedeki insani krizin yansımaları izleniyor.
(Gazze/Kudüs)

GÜNCEL
1- Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "16. Geleneksel Küresel İletişim Derneği Konferansı"na katılacak.
(İstanbul/17.00)

KÜLTÜR SANAT
1- Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sanatçı Ayten Gökçer'in Zincirlikuyu Camisi'ndeki cenaze namazına, Taş Tepeler Projesi'ne ilişkin imza törenine ve Connect to Türkiye etkinliğine katılacak.
(İstanbul/13.00/19.30/20.00)
2- Uluslararası kültür mirası fuar ve konferansı 8. Heritage İstanbul, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda başlayacak.
(İstanbul/10.00)

SPOR
1- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası Etkinlikleri kapsamında gençler ve sporcularla birlikte Anıtkabir'i ziyaret edecek.
(Ankara/09.20)
2- A Milli Kadın Voleybol Takımı, Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından organize edilen Voleybol Milletler Ligi'nin (VNL) Antalya'daki ilk haftasında ilk maçını Japonya ile oynayacak. Günün diğer maçında Fransa ile Almanya karşılaşacak.
(Antalya/20.00/17.00)
3- TFF 3. Lig play-off 3. tur ilk maçları oynanacak. Efeler 09-Çimentaş Elazığspor, Belediye Kütahyaspor-Merkür Jet Erbaaspor, Muş 1984 Muşspor-Sebat Gençlikspor ve 52 Orduspor FK-Aliağa Futbol müsabakaları yapılacak.
(Aydın/Kütahya/Muş/16.00/Ordu/19.00)
4- Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off çeyrek finalinde ilk maçlar oynanacak. Anadolu Efes-Türk Telekom ve Pınar Karşıyaka-Galatasaray Ekmas müsabakaları yapılacak.
(İstanbul/18.00/İzmir/20.30)
5- Türkiye Sigorta Türkiye Basketbol Ligi play-off yarı final üçüncü maçında Gaziantep Basketbol, Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni ağırlayacak.
(İstanbul/18.00)


RESMİ GAZETE

YASAMA BÖLÜMÜ

KANUNLAR

7502 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının Özbekistan Cumhuriyeti’ndeki Faaliyeti Hakkında Anlaşmanın Notalarla Birlikte Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

7503 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Suçla Mücadelede İş Birliği Konulu Anlaşma ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Suçla Mücadelede İş Birliği Konulu Anlaşma’da Yapılan Değişiklikler ve İlavelere İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

7504 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kolluk Eğitimi İş Birliği Protokolü ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kolluk Eğitimi İş Birliği Protokolü’nde Yapılan Değişiklikler ve İlaveler ile İlgili Ek Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

7505 Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükûmeti Arasında Askerî Çerçeve Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

7506 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Savunma Sanayii Alanında İş Birliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

7507 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hükümlü Nakli Andlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

7508 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin Kanun

7509 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Filistin Devleti Hükümeti Arasında Kolluk Eğitimi İş Birliği Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

7510 Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Filistin Devleti Hükümeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun

YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ

CUMHURBAŞKANI KARARLARI

–– İçişleri Bakanlığı Tarafından, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 3 üncü Maddesinin (b) Bendi Kapsamında Yapılacak Alımlara İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar (Karar Sayısı: 8457)

–– Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Tarafından, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 3 üncü Maddesinin (b) Bendi Kapsamında Yapılacak İhalelere İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar (Karar Sayısı: 8458)

YÖNETMELİK

–– Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

GENELGE

–– Ailenin Korunması ve Güçlendirilmesi ili İlgili 2024/6 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi

TEBLİĞLER

–– Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatında ve İthalatında Ticari Kalite Denetimi Tebliği (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2024/21)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Ürün Güvenliği ve Denetimi: 2024/36)

–– İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğ (No: 2024/17)

–– Tıbbi Tanı Kitlerinin İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat: 2024/19)'in Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ

YARGI BÖLÜMÜ

DANIŞTAY KARARI

–– Danıştay Onuncu Dairesine Ait Karar

İLÂN BÖLÜMÜ

a - Yargı İlânları

b - Artırma, Eksiltme ve İhale İlânları

c - Çeşitli İlânlar

– T.C. Merkez Bankasınca Belirlenen Döviz Kurları ve Devlet İç Borçlanma Senetlerinin Günlük Değerleri

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI: Anadolu Ajansı tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde Aydın Ticaret Odası’nın hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.