Çin İpekyolu Projesi 02.09.2014

Üst kuruluşumuz olan TOBB’den alınan bir yazıda Çin Halk Cumhuriyeti Xian kentinde bir devlet kuruluşu olan “Tang West” şirketinin İpek Yolu adı altında 700 Milyon Dolarlık bir proje olduğu oluşturduğu belirtilmektedir. Bu projeye göre, Xian şehrinde büyük bir caddeye İpek Yolu Caddesi adı verildiği bu cadde üzerinde İpek Yolu güzergahına dahil 14 ülkenin her birine 2500-3000 m2 civarında civarında bir bina inşa edilip bu ülkelere verileceği bildirilmektedir. Bu binaların tüm diğer devletlerin Kültür Bakanlıklarına, Türk binasının ise Türk Tanıtma Vakfı’na (TÜTAV) verileceği  ifade edilerek, kiracının, işletmenin amacı şekline göre yalnız iç dekorasyonu yapacağı belirtilmektedir.

Yazıda devamla, b,nada her ülkenin kendi ülkelerinin gıda giyim gibi ürünlerini pazarlayıp satabileceği belirtilmektedir. TÜTAV’ın işletmeci kişi ve kuruluşları belirleyip, Tang West şirketine bildireceği, Tang West şirketinin de sadece TÜTAV’ın bildirdiği ve takdim ettiği firma yada kişilerle bir kira anlaşması yapacağı ifade edilmektedir. Tahsis edilen binanın uygun koşullarda verildiği belirtilmektedir. TÜTAV’a tahsis edilen binanın m2’sinin 8 ABD Dolarından verileceği binanın emsal m2 değerinin 27 ABD Doları civarında olduğu belirtilmektedir.

Söz konusu proje ile ilgilenenlerin TÜTAV (tel: 0 312 437 51 66 ) ile temasa geçmesi  gerekmektedir. Xian Şehri genel Bilgisi ve diğer ülkelere verilen binaların resimlerine Birliğimiz web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslar arası İş İmkanları/Özelleştirme ve Yatırım projeleri” bölümünden ulaşılabilmektedir.